گروه صنعتی اندیشه

رنگ پلیمری

به دلیل پیشرفت روزافزون ایران در صنایع مرتبط با پلاستیک، یکی از مهمترین رشته های کاری تازه شکل گرفته در کشور، رنگ کاری قطعات پلاستیک است. با توجه به جدید بودن این زمینه کاری در ایران، مشکلات خاصی در این زمینه برای سازندگان ایرانی ایجاد می شود که لزوماً با توجه به شرایط آب و هوایی و تنوع تولید در ایران ، این عیوب با رجوع به دستورالعمل های ارائه شده از سوی سازندگان خارجی رنگ قابل رفع نیست لذا گروه صنعتی اندیشه اقدام به ارائه خدمات رنگ آمیزی ، تجهیزات مناسب ومشاوره رنگ مخصوص قطعات پلاستیک نموده تا در مسیر خدمت رسانی به صاحبان صنایع و پیشرفت کشور عزیزمان ایران سهیم باشد.

گروه صنعتی اندیشه واحد تخصصی رنگ روی قطعات پلاستیک خود را از سال 1396 احداث کرده است ، که به صورت تخصصی روی رنگ مخصوص پلاستیک تحقیقات خود را شروع کرده است  و با دانش رنگ قطعات پلیمری توانسته است با کیفیت ترین قطعات پلاستیک رنگی را در سابقه درخشان خود ثبت کند. امروزه به دلیل زیاد شدن نیاز بازار و اقتصاد به تنوع رنگ در محصولات پلاستیکی و ایجاد حس رقابت در آنها ، مجموعه ما در خصوص خدمات رنگ روی قطعات پلاستیک ، فروش رنگ مخصوص قطعات پلاستیک شما بدون محدودیت در شید رنگی و بدون محدودیت در نوع پلاستیک محصول شما، آماده خدمت رسانی به مشتریان عزیز می باشد. واحد رنگ گروه صنعتی اندیشه با برخورداری از کادر مجرب و تجهیزات بروز عملیات پاشش رنگ، قادر به رنگ آمیزی قطعات پلیمری مختلف من جمله قطعات تریم و خارجی خودرو با هر طرح و نقشی و مطابق خواسته مشتریان و بر اساس Data  Sheet ارائه شده می باشد.

این شرکت در بخش رنگ، از فرآیند اتوماتیک شستشو، خشک کردن، پاشش سالم و یکنواخت رنگ با استفاده از کابین ایزوله، سیستم بازیافت و کوره مناسب و اتوماتیک جهت پخت رنگ با دمای یکنواخت بهره گرفته و همچنین جهت انتقال قطعات، از کانوایرهای خاصی که حرکتی منظم و پیوسته ای را در طول مسیر حفظ می کنند استفاده شده است.

خطوط رنگ قطعات فلزی و پلیمری شامل مراحل تمیزکاری و آماده سازی، پاشش و پخت رنگ و کلیه اقلام مربوطه من جمله کانوایر انتقال قطعات، تجهیزات تأمین و تخلیه هوای کابین ها (هواسازها و اگزاست فن ها) و تابلوهای برق و کنترل مربوطه میباشد.

فرآیند رنگ آمیزی پلاستیک ها شامل سه مرحله کلی زیر است :

  • تمیز کاری سطح پلاستیک
  • فعال سازی سطح جهت بهبود چسبندگی پلاستیک ها
  • انتخاب و عملکرد صحیح رنگ

جنس قطعات مورد استفاده در واحد رنگ پلیمری دارای محدودیت نیست و میتوان از پایه های مختلف پلیمری مثل ABS  ، PC/ABS ، TPO و … استفاده کرد . هم چنین این واحد صنعتی توانایی رنگ آمیزی الکترواستاتیک قطعات فلزی را نیز دارد .

انجام تست های آزمایشگاهی در واحد آزمایشگاه صورت می گیرد ، به طور مثال می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

  • چسبندگی رنگ و آستر
  • فرسایش آب و هوایی
  • سالت اسپری
  • اندازه گیری درخشندگی و فام رنگی
  • مقایسه چشمی رنگ ها در کابین نور
  • مقاومت دربرابر رطوبت ، حلال های شیمیایی و …
  • ویسکوزیته رنگ قبل از پاشش

خاصیت رنگ پذیری پلاستیک ها بر خلاف فلزات کاملا متفاوت است، زیرا میزان انرژی سطحی هدایت های الکتریکی، هدایت های گرمایی و مقاومت های گرمایی در فلزات بسیار به هم نزدیکند ؛ در صورتیکه این خواص در پلاستیک ها نسبت به فلزات بسیار متفاوت است. افزودن مواد گوناگون جهت به دست آوردن خواص شیمیایی مطلوب رنگ ، همچنین وجود پیگمنت ها و رنگدانه ها جهت تغییر براقیت، می تواند خاصیت رنگ پذیری قطعه پلاستیکی را تغییر دهد.